Yorum bırakın

Lamborghini Müzesi

  Bugün artık Volkswagen’a ait olan efsane otomobil üreticisinin firmanın fabrikasına bağlı ikinci müzesi, Modena ile Bologna arasındaki Sant’ Agata Bolognese’de konumlanıyor.

Lamborghini Müzesi’nin ilk parçasını, firmanın kurucusu Ferruccio Lamborghini tarafından 1963 yılında üretime hazır olarak çıkarılmış ilk otomobil oluşturuyor. Giriş katta “özel” olma konusunda bu otomobil ile yarışabilecek daha pek çok araç bulunuyor.

  Yapının birinci katı tasarım ve konseptler ile egzotik araçlar ve yarış arabalarına adanmış. Diablo serisinin çeşitli yorumları ile Formula 1 araçlarının bulunduğu bu katta, yalnızca tasarımsal nitelikleri değil şirket tarihi açısından önemleri ile de yer kazanan araçlar bulunuyor. Örneğin bunlardan birini, 2006 yılında fabrikanın 40. kuruluş yıl dönemi şerefine inşa edilmiş bire bir ölçekteki Miura modeli konsepti oluşturuyor. Bir diğer örnek ise 2005 Cenevre Motor Show’da sergilenen sıra dışı “Concept S” olarak gösterilebilir.

  Yeni ve eski prototiplerin bir arada bulunduğu birinci katta, üretime girmiş olan modellerin özel sürümlerine de rastlanabiliyor. Countach modelinin üretilmiş olan sonuncu teki, Diablo modellerinin geliştirilmiş ve özel renkteki versiyonları, koleksiyonun bu özel parçaları arasında gösteriliyor.

  Birinci katın merkezinde ise, yalnızca 20 tane üretilmiş olan etkileyici Reventon modeli bulunuyor. Müzenin üst katında görülebilecek değerli parçalar arasında “dünyanın en hızlı polis aracı”, İtalyan polisi için üretilmiş olan bir “Gallardo” ve katın gezisinin sonunda, çıkış öncesindeki duvarın üstünde duran efsane model “Murcielago” sayılabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: