Yorum bırakın

Toyota Otomobil Müzesi, Nagoya, Japonya

  Sadece otomobil değil aynı zamanda tüm endüstri tarihi için önemli bir isim olan Toyota, Toyota Otomobil Müzesi’ni (TAM) bu aracın tarihini anmaya ve insan ile motorlu taşıtın muhtemel geleceğini inşa etmeye adıyor. Japonya’nın Nagoya kentinde, firmanın bugünkü genel merkezinin ve fabrikasının da konumlandığı bir bölgede konuşlanan TAM, belki de bu nedenle “Endüstri ve Teknoloji Anma Müzesi” ismini taşıyor.

  Toyota Group altında toplanan 13 farklı markanın bir araya gelerek kurduğu Toyota Otomobil Müzesi doğrudan, şirketin temellerinin atıldığı eski “Toyoda Eğirme ve Dokuma Fabrikası” arazisinde bulunuyor. Ancak bu, eski yapının yıkıldığı anlamına gelmiyor. Japon firma kendi tarihine duyduğu saygıyı, bu binayı bir “yadigar” olarak kabul edip koruyarak sergiliyor.

  Eski dokuma fabrikasının ilk pavyonunu oluşturduğu müze, “makine pavyonu” ve “otomobil pavyonu” olmak üzere iki bölümden oluşuyor. TAM’ın 1989 yılında açılan otomobil pavyonu, 120 otomobile ev sahipliği yapıyor. Bu koleksiyon, ilk benzinli aracın ortaya çıkarıldığı 19. yüzyılın sonlarından başlayarak günümüze dek üretilmiş kişi kullanımına özel otomobilleri kapsıyor. Yapının ikinci katında Avrupa ve Amerika menşeli otomobilleri görmek, üçüncü katında ise yine Toyota’nın aile araçlarına göz atmak mümkün.

  Toyota Otomobil Müzesi’nin 1999 yılında –yani müzenin kuruluşunun onuncu yıl dönümünde- açılışı gerçekleştirilen ek binası ise, Japonya’nın otomobillerle özgül imtihanına yer veriyor ve ülkenin motorlu araçlarla donandığı bir aralıkta toplumsallığının nasıl dönüştüğüne, otomobillerin ülke kültür ve gündelik yaşantısını ne şekilde değiştirdiğine mercek tutuyor.

Müze kompleksi bünyesinde bir restaurant, video kütüphanesi, sergi mekanı ve müze dükkanı da bulunuyor.

  Müzenin “motto”su olan “bir şeyler üretmek”, günümüz pratiklerine bir anlamda “çatıyor”. Çünkü “gün geçtikçe daha karmaşık hale gelen üretim faaliyetleri”nin, “gerçekten bir şeylerin üretimine tanık olmayı imkansız hale getirdiği”ne inanılıyor. Bu bağlamda “Endüstri ve Teknoloji Anma Müzesi”nin, “gelecek nesillerin yükünü taşımak zorunda olan” günümüz gençlerine çalışkanlık ve yaratıcılığın önemi üzerine “bir nebze izan” sunmayı ve “bir şeyleri üretmenin ve başarmanın mucizesi” ile onlara ilham vermeyi amaçladığı belirtiliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: