Yorum bırakın

Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi

Klasik hale gelen otomobiller genellikle yüz bin dolarları bulan yüksek antika değerleri ile öne çıkar. Ancak bu antika değerinin arkasında göz-ardı edilmemesi gereken bir başka konu ise bu makinelerin yeni nesillere tarihi bir bakış açısı kazandırma rolüdür.

Bu yüzden bütün dünyada sayıları binlere varan otomobil müzeleri var. Türkiye’de ise hepsi de İstanbul’da olmak üzere kapsamlı üç otomobil müzesi bulunuyor.

Bir otomobil tutkunu olan Mehmet Arsay’ın Halkalı’da, eşi Meryem Arsay ile birlikte kendi adına kurduğu otomobil müzesi ölümünden sonra da adının anılmasını sağlıyor. Kızı Mine ve eşi Meryem Arsay tarafından geliştirilmeye devam eden müze önümüzdeki günlerde yeni otomobillerin katılmasıyla büyümeye devam edecek. Müzede çalışan 6 usta çoğu yurtdışından getirilen klasikleri aslına uygun restore etmeye devam ediyor. 1899 model Decouvelle’den 1979 model Porsche’ye kadar değişik markaların bugün artık üretilmeyen otomobillerin bulunduğu müzenin ilk katında 1940 yılına kadar üretilen otomobiller üst katta ise bu tarihten itibaren üretilen pek çoğu Amerikan ve spor modeller bulunuyor. Çarşamba ve pazar günleri ücretsiz olarak gezilebilen Mehmet Arsay Müzesi otomobil üzerine tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

İntek A.Ş. Depoları
Atatürk Mahallesi,İkitelli Cad No:178 İkitelli-İstanbul
Tel:0212 5484000
Ziyaret Gün ve Saatleri;
Çarşamba-Pazar 10:00-16:00 Arası
Giriş Ücretsizdir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: