Yorum bırakın

Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi

Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi

Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi, her biri artık bir tarih olmuş otomobillere ait bilgileri geleceğe taşımak ve otomobil kültürünü geliştirmek amacıyla 1998 yılında ziyarete açıldı.

Müze, otomobillerin gelişmesi için yapılan çalışmaları, motor ve gövde tasarımlarının geçirdiği değişikler gibi teknik gelişmeleri, sportif, gezi amaçlı, hatta sanat eseri olarak üretilen otomobil modellerini biraraya getirerekziyaretçilerle paylaşmayı amaçlıyor.

FIVA (Uluslararası Tarihi Taşıtlar Federasyonu) tarafından tanınan Türkiye’deki ilk müze olan S.A.V Otomobil Müzesi’nde, dünyada sayıları azalmış fakat değerleri artmış, her yönden bünyesinde, “ilk”lerden birini ya da birkaçını barındıran, ülkesinin özelliklerini yansıtan, üretim yıllarının teknik özelliklerini taşıyan, tarihte iz bırakmış olaylarda yer alan otomobiller sergilenmektedir.

Müzenin “Collection” bölümünde ise yaklaşık 20 yıldır dünyanın her yerinden toplanmış ve gerekli bakımlar yapılarak yeniden hayata döndürülmüş otomobiller bulunuyor.

Yüzün üzerinde otomobilin sergilendiği toplam beş katlı olan müzenin zemin katında 1960 ve sonrasında üretilen otomobiller, 2. katında 1950 yıllara ait otomobiller, 3. katında kafe ve antika otomobiller, çatı katında ise maket otomobiller yer alıyor.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Cuma – Cumartesi ve Pazar günleri, 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Ziyaret Ücretleri: Tam: 10,00 TL, Öğrenci ve Öğretmen: 5,00 TL

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: